Vitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad NitrouVitajte na stránkach obce Diviaky nad Nitrou 
spinner
Kategórie
Kontakty
Obsah
Kanály noviniek
Webové odkazy

Uverejnené: 08. február 2006

Najstaršie dejiny obce sa prelínajú z cirkevnými dejinami. V 13. storočí boli Diviaky nad Nitricou obývané dvomi rodinami. V kostolných Diviakoch- dnešná Ulica, bývala rodina Diviackovcov, v trhových Diviakoch- dnešná Dedina, bývala rodina Csermendyovcov. Táto vymrela v 16. storočí.

Uverejnené: 08. február 2006

Päť rovná sa jeden. Zvláštne číselné vyjadrenie vzťahu, sotva by s ním matematici súhlasili. Je to však paralela súvislostí, že päť v minulosti samostatných sídelných jednotiek – Diviaky, Somorova Ves, Mačov, Banky, Ješkova Ves, tvorí dnes jednu veľkú obec – DIVIAKY NAD NITRICOU.

Uverejnené: 28. február 2006

Kontinuitu slovanského osídlenia v Rudnianskej doline neprerušil ani zánik Veľkej Moravy. Slovanské osídlenie tu vďaka prirodzenej ochrane uzavretej bočnej doliny pretrvalo bez vážnejších otrasov a ukazuje sa, že i bez zmeny svojho vlastníka. Všetky tunajšie i chotárne názvy z obdobia raného feudalizmu sú jednoznačne slovanské, resp. slovenské a svedčia o prirodzenom a neprerušenom vývoji osídlenia od Veľkej Moravy až do konca 12.storočia.

Uverejnené: 31. júl 2011

Prvá písomná zmienka o Diviakoch je v listine z roku 1113, ďalej z roku 1232 a z roku 1348 o deľbe majetku zemianskych rodov tejto obce. O archeologických pamiatkach sa v odbornej literatúre dozvedáme už v roku 1889. Diviacky oblastný notár F. Kozderka upozornil F. Rakovského, že v diviackom chotári sa nachádzajú kamenné mohyly, podobné ako v Novákoch a Veľkej Lehote. Až oveľa neskôr sa dozvedáme o objavení popolnicového poľa z mladšej doby bronzovej z novín Náš kraj (1940).V tom čase upozornil na nálezy učiteľ J. Wojtyla (bratranec Jána Pavla II.) a výskum tu uskutočnil V. Budinský - Krička.

Obecný úrad Diviaky nad Nitricou

Diviaky nad Nitricou, 167

972 25 Diviaky nad Nitricou

Tel: 046/5464081, 5464082, 5464083

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.  

 

All rights reserved © 2005 - 2016
Obec Diviaky nad Nitricou

 

Vytvorila spoločnosť DATATIME - web dizajn, grafika, IT riešenia

 

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.